1.לא לגעת בטלפון הנייד בזמן נסיעה.
ביננו, מה כבר יכול להיות? כמה חשובה ההודעה שתקבל? שים את הנייד בתיק ואל תענה לשיחות. חייב לדעת מי התקשר? לא יכול להמתין? מכור בצורה קשה להודעות ולפייסבוק? עצור בעוד כמה דקות בצד במקום בטוח, שלח וקבל SMS ים, דבר עם כל מי שצריך, בדוק מייל וסיים את ההתעסקות הזו. חזרת לאוטו? אל תגע שוב בטלפון.
2.לא לנהוג אחרי אלכוהול!
שתית? רק בירה אחת? אולי שתיים? ואולי שלוש? אל תנהג!
אם שתית אתה מתפקד פחות טוב. אל תשקר לעצמך שאין לאלכוהול משמעות ואתה נוהג כרגיל. השיפוט שלך אחרי שתיית אלכוהול גרוע, התגובות איטיות וכו' וכו', אתה הרי יודע את זה מצוין. מתאים לך לבלות בבית-כלא בגלל בירה חינם באיזו חתונה של דודה רחוקה?
3.לא לנהוג עייף!
אם אתה עייף, אתה עלול להרדם על ההגה. התאונה מובטחת! במצב עייפות יש נטייה לעשות שיקול דעת מוטעה ולהאמין שאפשר להחזיק מעמד עוד כמה דקות ועוד כמה דקות עד לסוף הנסיעה. אבל מדי יום אנו שומעים על נהגים שנרדמו במהלך הנסיעה, עברו נתיב וגרמו לאסון. אל תגיע למצב הזה! אל תתבייש לאמר לנוסעים איתך שאתה חייב לנוח רבע שעה. שים פס על לוח הזמנים, עצור באיזו תחנת דלק ונמנם 20 דקות או יותר. הנוסעים ברכב באים אליך בטענות שממהרים? או אולי לא מתאים להם להמתין עד שתתעורר? צעק עליהם בחזרה, אל תוותר.
4.לא לנהוג עצבני!
אתה עצבני על מישהו? כועס על העולם? נהגים הרגיזו אותך בכביש? ואולי האשה מטריפה אותך? אל תוציא את זה על הנהיגה. חשוב מה תאמר לשוטר שיעצור אותך על נהיגה מופרעת של 100 קמ”ש בתוך העיר. האם התירוץ שאישתך עיצבנה אותך ימנע את הדו”ח? ואיך תסביר את התאונה? מי יהיה אשם בה? ומה אישתך תגיד… אף אחד לא יעזור לך בזה. נהג לא מתחשב עיכב אותך בצומת? מה לעשות, נדפקת. אל תעבור באדום וחכה לירוק הבא. העובדה שנהג אחר חסם אותך ברמזור עד השנייה האחרונה לא מאפשרת לך לנסוע באדום. ומה אשם הרכב שמגיע מהצד השני של הצומת בכך שאתה נוסף בצומת באור אדום?
5.לא לעבור על חוקי התנועה משום סיבה.
למה? מה הבעייה בכך? רוב חוקי התנועה הגיוניים ברמה הגלובלית ויש להם מטרה נכונה. נכון שלעיתים הם לא מושלמים מבחינתך כמו במקרה שבכביש בו אתה נוהג אין פניית פרסה ואתה חייב לנסוע רבע שעה כדי להסתובב, או שהכביש הפך פתאום לחד סטרי ועליך להקיף את השכונה כדי להגיע לחנייה שלך שנמצאת ממש כאן, אבל החוקים לא נועדו למטרתך האישית ובוודאי שלא לחסוך לך זמן או דלק. הם מיועדים להסדיר את התנועה ולמנוע תאונות. אתה בטוח ששלט מסוים שגוי? פנה לעיריה, למע"צ, לעיתונות, פתח קבוצה בפייסבוק אבל אל תעשה לך חוק משל עצמך.
גם במקום העבודה, בצבא, בזוגיות ישנם חוקים וכללים שאינם הגיוניים. לאסוף עלים בשלכת, לעבור עם סמרטוט רצפה יבש אחרי רטוב, ללכת לעבודה בימי ראשון בבוקר..אבל מה לעשות, יש לציית לחוק גם אם הוא לא מושלם.
אתה ממהר לארוע וחייב לפנות במקום אסור? מה עדיף, לאחר לאיזו פגישה (וביננו, בסך הכל לא יקרה שום דבר עקב האיחור) או להסתכן בתאונה שיכולה להרוג אותך או להרוס לך ולמשפחתך את החיים? ואולי הנוסע לידך לוחץ עליך לעשות עבירת תנועה כדי לקצר את הדרך? תאמר לו שיסתום, באיזו זכות הוא מנסה לסכן את החיים שלך.
6.אל תסע כמו זבל!
זה אתה שחותך נתיבים בלי לאותת? עוקף משמאל ומימין בלי הפסקה? קורע את הכביש ב 140-150 בין מצלמת מהירות אחת לשנייה? אתה בטח מרגיש בהיי, חושב שאתה מגניב וכולם מסתכלים עליך בהתפעלות או חושבים שאתה מישהו מסוכן ומסתורי… דע לך שכל הנהגים שונאים אותך, אנחנו מתעבים אותך, אתה מסכן אותנו ומעצבן את כולם. אנחנו חושבים שאתה זבל שמנסה להוכיח שהוא גבר, אף אישה אמיתית לא תרצה להיות בחברת גבר שנוסע כמו מופרע ומסכן אותה ואת הילדים העתידיים שלה. מעצבן אותנו שהמשטרה לא תופסת אותך וחלק מאיתנו מתקשר למשטרה ומדווח עליך. לאחת מתוך 40 מכוניות יש מצלמה שמצלמת את כל הדרך, וזה רק ענין של זמן עד שמישהו ישלח סרט של הנהיגה הפראית שלך לטלויזיה או ליוטיוב או למשטרה. הסיבה שלא עושים את זה יותר היא כי חושבים שאתה פושע קטן ומפחדים לקבל ממך מכות בשכונה. ואם אתה מרגיש עבריין צמרת כי אתה נוהג בצורה מופרעת, דע לך שלפושעים האמיתיים יש יותר שכל ממך, הם לעולם לא יעברו על חוקי תנועה בסיסיים כדי שלא יכניסו אותם לכלא בתרוץ של עבירת תנועה. אז עם מה נשארת? בסה"כ נהג מתלהב שחושב שעושה רושם על הסביבה אבל כולם חושבים שהוא אפס. תחשוב על זה לפני שאתה מתפרע בנתיבי איילון או בדרך נמיר בחמישי בלילה.
סע בזהירות!