27072011049מחירי הדלק והסולר עולים ללא הרף. כאשר עולה מחיר חבית נפט, כאשר הדולר עולה (או כאשר הדולר יורד), כאשר המדד עולה, כאשר ישנם מיסים חדשים או סתם כך. מדי פעם אנו שומעים בחדשות שבעוד שעות ספורות תהיה עלייה במחירי הדלק, בדרך כלל בחצות, דווקא כאשר יש לנו מיכל דלק ריק ואין באפשרותנו לרוץ ולתדלק את הרכב…
אם כן, כיצד ניתן לחסוך בעלותו של הדלק ולהפחית את ההוצאות עבור תדלוק?
ישנן דרכים רבות שמאפשרות לנו לחסוך בעלות הדלק, אם נשתמש ברובן או בכולן נגלה שההוצאה החודשית עבור תדלוק עשויה להיות נמוכה יותר ולאורך זמן תצטבר לסכומים משמעותיים.
כמובן שיש להתאים את השיטה לאורך החיים האישי ואין לשכוח שהרכב מיועד לנוחיותינו ואין טעם להשקיע יותר מדי מאמץ בחסכון כספי על חשבון זמן יקר.

דרכים שונות לחסכון בדלק:

 1. קנה רכב חסכוני. זה משתלם לאורך זמן
  כאשר רוכשים רכב חדש או רכב יד שנייה מומלץ מאוד לבדוק מראש את תצרוכת הדלק שלו בנסיעה בעיר ומחוץ לעיר. ההבדלים בין מכונית אחת לשנייה עשויים להיות משמעותיים. אם מתלבטים בין שני רכבים שונים עם נתונים דומים מומלץ לרכוש את הרכב עם צריכת הדלק החסכונית יותר. באופן כללי מכונית קטנה חסכונית יותר אבל יתכן שקצת פחות בטוחה. רכב עם הילוכים צורך פחות דלק מרכב עם תיבת הילוכים אוטומטית, אך פחות נוח ממנו לנהיגה, בעיקר בפקקים.
 2. בדוק אם תוסף מנוע יכול לעזור לך (וגם פילטר אויר נקי!)
  כדאי להיוועץ במוסך רשמי לגבי תוספים שונים לדלק אשר משפרים את ביצועי המנוע ואת הניצולת של הדלק. קיימות דעות שונות לגבי תוספי מנוע, לעיתים אומרים שהם משפרים את תפקודי המנוע ולעיתים המוסך יאמר שהם עלולים להזיק. כדאי לכן לברר מה יעילות התוסף ואם הוא חיוני.
 3. נהג בצורה חסכונית!
  כדאי להיוועץ במוסך לגבי מהירות נהיגה ושיטת נהיגה מומלצת. הרכב בנוי לצריכה יעילה יותר במהירויות מסוימות, בדרך כלל זו המהירות המותרת בחוק. כדאי לנהוג בצורה רציפה ככל האפשר ולהמנע מהאצה ומבלימה חזקה. הנוסעים יודו לך ויפסיקו להתלונן על בחילה מהנסיעה שלך.
 4. צמיגים תקינים=חסכון בדלק (וגם בטיחות בנסיעה)
  כדאי לשמור על צמיגים תקינים, מעבר לענין הבטיחותי, צמיגים תקינים משפרים את אחיזת הרכב בכביש, מפחיתים חיכוך הגורם לבזבוז אנרגיה ומקטינים את הוצאות הדלק.
 5. מזגן זה חשוב, אבל בצורה חכמה
  המזגן צורך דלק! אם אין צורך במזגן חבל להדליקו. אולם ביום חם המזגן חשוב מאוד לנהיגה צלולה באויר קריר וצלול ומומלץ מאוד להשתמש בו. מחקרים מראים שבדרך בין עירונית נסיעה עם חלונות פתוחים פוגעת באוירודינמיקה של הרכב ומבזבזת דלק. לכן בנסיעה מחוץ לעיר עדיף להפעיל מזגן מאשר לנסוע עם חלונות פתוחים- כדאי לשאול את היבואן או את המוסך לגבי דגם הרכב שלך.
 6. אתה רכב פרטי או מחסן על גלגלים?
  כל משקל מיותר מעמיס על הרכב ומגדיל את הוצאות הדלק. זה הזמן להוציא מתא המטען את שישיית המים, הקרשים, השקיות עם כלי העבודה שאין להם מקום בבית, הנעליים שכבר לא יהיו בשימוש, הספרים הישנים, השימשיה השבורה וכל מה שנמצא בתא המטען ולא היה בשימוש או לא יהיה בשימוש. אין להסס! זרוק הכל והשאר רק חפצים חיוניים באמת! שחרר!
 7. אל תעמוד זמן רב עם מנוע דולק
  יש לכבות את הרכב בהמתנה ממושכת מעל 30 שניות לערך, במצב בו הרכב עומד עם מנוע דלוק יש בזבוז דלק מיותר.
 8. חסוך כמה שקלים ומלא לפני עליית המחיר
  לפני עליית מחיר יש להתאמץ ולהגיע לתחנת דלק. במיכל מלא החסכון יכול להיות של עשרות שקלים. זה גם כסף.
 9. יש דלק זול יותר! צריך רק למצוא את התחנות המתאימות
  כדאי לחפש תחנת דלק זולה. הפערים בין התחנות עשויים להיות פערים של חצי שקל ואף יותר לליטר. כיום יש מספר רשתות של תחנות דלק המתחרות ביניהן על המחיר, וכדאי לעשות סקר מחירים מסודר. בכל מוצר או פריט אחר הייתם משווים את המחיר, אז בוודאי שבתדלוק יש מקום להשוואת מחיר.
 10. אל תתעצל, צא ותדלק!
  כאשר תדלוק עצמי זול יותר יש לתדלק לבד. זה פשוט, מהיר אך מעט פחות נוח. התדלוק העצמי יכול לחסוך כסף רב לאורך זמן. אל תתעצל, זה פשוט לתדלק לבד.
 11. דמי שירות? אנחנו ישראלים..
  ישנן תחנות הגובות דמי שירות וישנן כאלו שאינן גובות דמי שימוש. כאשר מחירי הדלק זהים כדאי להעדיף תחנות בהן אין את התשלום הזה. שים לב שבתחנות שונות יש דמי שירות משעות מסוימות, אז..
 12. בדוק את כל מועדוני כרטיסי האשראי, יש בהם הנחות קבועות!
  תחנות דלק שונות נותנות הנחות לכרטיסי אשראי מסוימים ולמועדוני לקוחות. כדאי לבדוק אם יש מועדון או כרטיס המאפשר חסכון דרך הכרטיס. בדוק גם את מועדון עדן טבע מרקט.
 13. סע יעיל ובדרך קצרה ככל האפשר
  כדאי להמנע ככל האפשר מפקקים הגורמים לנסיעה ממושכת ובזבזנית. אם אפשר לנסוע בדרך חליפית או בשעה פחות עמוסה, הדבר ישתלם לאורך זמן. בדוק דיווחי תנועה לפני הנסיעה או השתמש ביישום WAZE שינסה לקחת אותך בדרכים הפנויות אם יש כאלו.
  כדאי ללמוד ולתכנן מראש את המסלול. כל טעות בדרך עלולה לגרום לנסיעה מיוצרת של קילומטרים רבים. כדאי מאוד לקנות מכשיר ניווט לוויני GPS, היום ניתן לרכישה ב 500 ₪ ומעלה בלבד. בכל מקרה, אם טועים בדרך, יש לחשוב קודם על הנושא הבטיחותי, לא לעשות שום פניית פרסה לא חוקית, לא לנסוע ברוורס (מותר רק בחנייה!) ולא לחתוך נתיבים. תמיד יש דרך חליפית ומקום חוקי להסתובב. בלי לחץ- אל תעבור על חוקי התנועה בשביל דקה או אפילו יותר.
 14. אל תבזבז זמן על חנייה
  כדאי להמנע ככל האפשר מחיפוש חנייה. בעיר תל אביב למשל, רכבים יכולים לחפש חנייה במשך שעה ארוכה, לעיתים יותר משעה שלמה. אם ניתן להגיע להסדר עם חניון כלשהו או להגיע בשעה בה יש יותר חנייה- הדבר יחסוך דלק (ועצבים). אם בעיר תל אביב העירייה היה חופרת חניונים תחת אזורים ציבוריים, בעיית החנייה היתה נפתרת, זיהום האויר היה יורד, החסכון בדלק היה משמעות והיה פחות בזבוז זמן, אבל העיריה היתה מפסידה כסף רב ממתן דוחות ולכן היא אינה מקימה חניונים בכמות מספקת.
 15. סע עם 'חברה והתחלקו בהוצאות
  בנסיעות קבועות כדאי לנסוף לשלב נסיעה עם חברים לעבודה ולהתחלק איתם בעלות הדלק. הדבר יכול לאפשר חסכון משמעותי מאוד בהוצאות הדלק. למרות הפגיעה בפרטיות והצורך לשמוע סיפורים מייגעים משותפך לנסיעה, החסכון הכספי עשוי לכפר על כך. כדאי מראש לקבוע תקופת זמן מוגבלת לנסיעות המשותפות ולהכין מראש תירוצים סבירים כדי לפרק את החבילה.
 16. השקע בתכנון כולל של הנסיעות
  כדאי לתכנן את הנסיעות באופן יעיל יותר ולרכז יחד מספר נסיעות לנסיעה אחת. כל נסיעה שווה כסף. נוסעים פחות=פחות כסף עבור דלק ותחזוקת רכב. לעיתים משתלם לנסוע בתחבורה ציבורית, גם במרכז הערים וגם מעיר לעיר.
 17. סע נכון! בלי גז-ברקס
  לנסיעה נכונה יש משמעות רבה מבחינת חסכון בדלק ואפילו מבחינת בלאי של הרכב.
  אל תאיץ ותאט ללא צורך, תכנן את הנסיעה כך שתגע כמה שפחות בדוושת הגז או הברקס. השתדל לשמור על מהירות אחידה בנתיבי הנסיעה. ההאטה וההאצה שורפים דלק ובנוסף עושים בחילה לנוסעים האחרים ברכב, הנהג כמעט ולא מרגיש בהם ולכן אינו מקפיד על נסיעה חלקה ורגועה. אז חסוך דלק, סע בטוח וזהיר!

יש לכם עצות נוספות לחסכון בדלק? כתבו לנו בהמשך הדף!