ספרות ילדים היא תחום ספרותי אומנות ותרבותי עצום ומגוון.
מדפי הספרים בכל חנויות הספרים עמוסות בספרים שונים המיועדים לילדים בגילאים השונים, מגיל התינוקות ולמעשה עוד מהיותם בבטן אימם … ועד לגילאי הנוער, גיל הבגרות וכן הלאה.
ספרות הילדים של ימינו מגוונת ומרתקת. ספרי הילדים כוללים ספרי ילדים ישראליים וגם ספרים מתורגמים, ספרות ילדים קצרצרה וכזו שהיא יותר ארוכה, ספרי ילדים עם תמונות, ספרי ילדים עם ציורים או איורים, ספרים ילדים ללא מילים והיד נתונה.
ספרות ילדים בדרך כלל מאופיינת בטקסטים קצרים, בשפה קלה ומובנת. בתחילת הדרך ספרי הילדים יהיו מלווים בניקוד. הספרים יכללו תמונות, ציורים, איורים רבים. ככל שהגיל עולה, כמות הציורים והאיורים תפחת, מספר המילים יגדל, ולצידן יעלם הניקוד.
יש ספרים נושאיים שמאפשרים לנו ללמד את ילדנו בדרך נעימה וכיפית נושאים שונים – למשל בעלי חיים, צמחים, פרחים, חגים, כלי תחבורה, כלי נגינה, מקצועות, צבעים, משפחה (למשל מתכוננים לקראת אח או אחות שעומדים להיוולד, סוגי משפחות וכו') ועוד.
יש ספרים שמעצימים שמות – ומאפשרים לנו להעניק אותם לילד מיוחד עם אותו שם. למשל הספרים – פיית השיניים של נעה; השפה הסודית של אורי; הצב של אורן; מי ראה את איילת?
ספרים אחרים מספרים את האגדות העממיות שגדלנו עימן – הדייג ודג הזהב, כיפה אדומה, שלגיה ושבעת הגמדים, היפהפיה הנרדמת, היפה והחיה, עמי ותמי, פינוקיו, החתול במגפיים ועוד.