בעידן מכשירי הטלפון החכמים, הסמרטפונים למיניהם, IPHONE ועוד, יחד עם מכשיר GPS מובנה כמעט בכל טלפון נייד, התפתחה מאוד אפליקציה חברתית מבוססת מקום אשר מאפשרת עידכונים מהירים בזמן אמת לגבי מצב הכבישים. מדובר על תוכנת WAZE – וויז, אפליקצית חינם בה הנהגים יכולים לעדכן על מצב התנועה דרך רוב מכשירי הטלפון המתקדמים, אבל גם דרך מכשירים פשוטים יחסית.
המערכת WAZE מנצלת את המידע לגבי מיקום הטלפון ואת הכוונות הטובות של משתמש הטלפון, וכך יוצרת עידכונים בזמן אמת של מצב התנועה.
חסרון במערכת הינו שיש צורך לעדכן בזמן נסיעה, ולכן מומלץ מאוד שלא הנהג יבצע את העידכונים למינהם, אלא נוסע אחר שיושב ברכב. גם כאשר עומדים בפקק אסור לפי החוק להתעסק עם מכשיר הטלפון, ובצדק. הדבר גורם לחוסר תשומת לב, ממשיכים בנסיעה בלי להעריך נכון את הרווח בינך למכונית שלפניך, ועלולים לגרום לתאונה.

תוכנת וייז היא תוכנת דיווחי תנועה מבוססת מיקום שמאפשרת למשתמשים לדווח על מצבי דרכים ותנועה, כולל עיכובים, תנועות לא רגילות, אנימציות בדרכים ועוד. תוכנת וייז נוצרה בשנת 2006 על ידי חברת Waze Mobile, ונמכרה לחברת Google בשנת 2013 בסכום של כ-1.1 מיליון דולר. מאז הפכה תוכנת וייז לאחת מתוכנות הנפוצות ביותר לדיווחי תנועה בעולם.

תוכנת וייז משתמשת במידע משתמשים הדווחים על מצבי דרכים ותנועה באמצעות מכשירי ניידים כגון סמארטפונים וטאבלטים, כדי לייצר מפה דיגיטלית מעודכנת שמציגה את הדרכים והתנועה באזור. תוכנת וייז כוללת גם מערכת להתראות מיוחדת למשתמשים, שמתרעת על עיכובים, תנועות לא רגילות ואנימציות בדרכים, כדי לסייע למשתמשים להתנהג בצורה בטוחה בדרכים.