עובד זמן ממושך מול מחשב? אתה סובל בוודאי מכאבי צוואר, כתפיים וגב, אולי אפילו כאבים באצבעות, במפרק היד שלא לדבר על אי נוחות כללית.
כל הבעיות הללו נגרמות עקב שימוש מופרז בשרירים שאינם מורגלים לכך תוך כדי ביצוע תנועות חוזרות ונשנות והכל בסביבת עבודה מצומצמת.
צורת העבודה על מחשב הכוללת הזזת העכבר מצד לצד, כתיבה על המקלדת ושימוש בכפתור הגלילה מאלצים אותנו לבצע פעולות שאינן מתאימות למבנה כף היד והשרירים שלנו.
אפשר להקל ולשפר משמעותית את תנאי העבודה שלנו ולהפחית את כאבי המפרקים, הידיים והגב אם ניישם מספר עצות פשוטות ומעשיות .

ישיבה נכונה מול המחשב:
בתנוחת ישיבה נכונה מול המחשב הצוואר צריך להיות במצב טבעי ככל האפשר ולא מוטה מעלה, מטה או הצידה. כדי לאפשר זאת המקלדת והמסך צריכים להיות מולנו בקו ישר ולא בצד או בזוית העין. הדבר חשוב גם כאשר משתמשים במשקפיים רב מוקדיים בהם ישנם עיוותים בשדה הראייה ובקצה העדשה.
כאב בחלקו העליון של הצוואר מראה על כך שהמסך גבוה מדי. כאב בצוואר התחתון מראה בדרך כלל שהמסך נמוך מדי עבור המשתמש.
הישיבה מול המחשב אמורה להיות רגועה ללא הפעלת מאמץ, כאשר המקלדת כאמור נמצאת ממול בקו ישר, הכתפיים והזרועות משוחררות והיד שמפעילה את העכבר קרובה אל הגוף.
כסא טוב ושולחן מתאים יפתרו חלק מהבעייה
יש לבחור כסא נוח בגובה מתאים, רצוי כסא הניתן לכיונון, אשר מחזיק היטב את הגוף ומונע ישיבה מכווצת או לא טבעית. כדאי להשקיע בכיסא איכותי וטוב לשיפור תנאי העבודה.
רצוי מאוד ששולחן העבודה יאפשר מקום לרגליים כך שיהיה ניתן למתוח אותן קדימה מפעם לפעם, בכל מקרה על הרגליים להגיע אל הרצפה בנוחות בזמן הישיבה על הכסא.
שינוי תנוחת ישיבה
חשוב לשבת מול המחשב בצורה נכונה, אבל ישיבה ממושכת באותה התנוחה, טובה ככל שתהיה, תגרום לבעיות ולחוסר נוחות.
השילוב האידיאלי הוא ישיבה, עמידה והליכה לחילופין. כדאי לשנות את תנוחת העבודה בכל 30 דקות ולהמנע מעבודה ממושכת ורצופה באותה התנוחה יותר מחצי שעה.
ההפסקה קצרה בכל שעה
בכל שעה מומלץ לקחת הפסקה של 5 דקות ולבצע משימה אשר אינה קשורה במחשב. להכין כוס קפה או סתם לחלץ את העצמות.
הפסקת צהרים
הפסקת הצהרים צריכה להיות הפסקה אמיתית עם ניתוק מלא מהמחשב. הליכה של מספר דקות בריאה לגוף, משחררת את השרירים וממריצה את מחזור הדם. דבר חשוב במיוחד לאזור הרגליים.
תרגילים פשוטים עוזרים
מתח ולחץ בעבודה מול המחשב עלולים לגרום לבעיות וכאבים של ממש, לכן כדאי להפיג לחץ על ידי תרגילים שונים וקלים לביצוע, כמו גלגול הכתפיים קדימה ואחורה, מתיחת הידיים קדימה לכל אורכן ועוד. לא מומלץ לבצע סיבוב מלא של הראש בצורה מעגלית מכיוון שתנועה נפוצה זו עלולה לגרום לנזק במחברים בעמוד השדרה הצווארי.
שימוש בעכבר ובמקלדת
שימוש ממושך בעכבר גורם לעיוות בישיבה ולהפעלה מוגזמת של צד אחד של הגוף אשר גורמת לבעיות גב וכתפיים. מומלץ שהעכבר יהיה קרוב לאזור המקלדת, ואם אפשר כדאי לצמצם את השימוש בו ע"י שימוש תחליפי במקלדת ובקיצורים השונים במקלדת איתם ניתן לבצע כמעט הכל. ניתן למצוא ברחבי האינטרנט רשימות מלאות של קיצורי מקלדת נוחים לשימוש. למשל Ctrl+C =העתק, Ctrl+V = הדבק, Ctrl+S= שמור ועוד.

יובש עיניים ואי נוחות מול המחשב
השימוש במחשב משפיע מאוד על העיניים. לאחר יום עבודה מול מחשב הן מתייבשות, אדומות, צורבות, המצמוץ לעיתים מורגש כמו נייר זכוכית המשפשף את הקרנית, כאבי הראש מגיעים במהירות, לעיתים מרגישים סחרחורת ואפילו ראייה מטושטשת לקרוב ולמרחק עקב קושי בשינוי מרחק ההתמקדות.
בין שליש לחצי ממשתמשי המחשב סובלים מבעיות עיניים ואי נוחות (אסטנופיה) הקשורות ישירות לשימוש במחשב. חלקם סובלים מכאבים תפקודיים של ממש. במחשב.
מצמוץ חלקי
סיבה עיקרית לאי נוחות בעיניים בזמן עבודה על מחשב היא המצמוץ החלקי ותדירות המיצמוץ הנמוכה כאשר אנו בוהים במסך תוך כדי עבודה.
עיניים יבשות מהוות את אחת הבעיות הנפוצות בשימוש מול מחשב. לא רבים יודעים ששימוש במחשב מפחית בצורה משמעותית את כמות ואיכות המצמוץ, ופגיעה בפיזור הדמעות על קרנית העין. יובש הוא תוצאה ישירה של מצמוץ מופחת, בעיקר בסביבת עבודה ממוזגת עם אויר יבש. מצמוץ תכוף יותר עשוי לעזור להפחתת בעיית היובש והקלה בהרגשה.
בעיית התמקדות/פוקוס
בעייה של קשיי ההתמקדות ניתן להקל ע"י התבוננות קצרה על עצם מרוחק בקצה החדר מדי שעה קלה.
קרינה ממסך המחשב
אנשים רבים מאמינים שבמסך המחשב יש קרינה מסוכנת, אולם הדבר הוכח כשגוי. הקרינה ממסכי מחשב שונים נמדדה והתברר שהיא פחות ממאית מהתקן המומלץ. במסכי LCD הקרינה נמוכה אפילו מזה.
האם המחשב מזיק לעיניים?
למרות כל אי הנוחות עקב השימוש במחשבים, לא נמצאה עדות כלשהי שלמחשבים יש השפעה מזיקה על הראייה. מחקרים מסוימים מצאו קשר לכאורה בין שימוש במחשבים ועליית מיופיה, אולם מחקרים אחרים סתרו את המידע ובכל מקרה לא נמצא הסבר פזיולוגי מניח את הדעת לגבי ההשפעה של מחשב על שינוי מרשם (למעט אולי ביצוע ממושך של אקומודציה האופיני גם לקריאה רצופה של תוכן מודפס)
למרבה המזל, רוב מקרי אי הנוחות הסטנדרטים אינם גורמת לנזק פיזי של ממש. נזק אמיתי יכול להגרם בדרך כלל לאחר יובש קיצוני וזיהום בעיניים או בעיות אורטופדיות עקב שימוש מוגזם ושגוי
במחשבי ניידים יש יותר קשיי ראייה
השימוש במחשבים ניידים LAPTOP גורם ככל הנראה ליותר הפרעה ואי נוחות לעומת מחשבים שולחניים DESKTOP.
הסיבה העיקרית היא מבנה המחשב הנייד בו המסך והמקלדת מקובעים וקרובים מאוד אחד לשני. בזמן הקלדה אנו צריכים להזיז את הראש בצורה מוגזמת ובזוית חדה יותר דבר הגורם ליותר לחץ על עמוד השדרה והצוואר. אם משתמשים במחשב נייד למשך זמן ממושך, רצוי לרכוש מקלדת נפרדת ועכבר אלחוטי או לשקול מעבר למחשב שולחני עם תנאי עבודה נוחים יותר.