מטפורמין היא תרופה המשמשת בעיקר לטיפול בסוכרת מסוג 2. היא פועלת על ידי הפחתת כמות הגלוקוז המיוצר על ידי הכבד, והגברת רגישות התאים לאינסולין.

היו מספר מחקרים המצביעים על כך שלמטפורמין עשויות להיות השפעות אנטי-אייג'ינג פוטנציאליות ולכן היא עשויה לעזור להאריך את תוחלת החיים. המנגנון המדויק שבאמצעותו מטפורמין עשוי להשפיע על ההזדקנות אינו מובן היטב, אך סבורים כי התרופה עשויה להשפיע על מסלולים מסוימים המעורבים בהזדקנות.

עם זאת, חשוב לציין שרוב המחקרים על ההשפעות הפוטנציאליות להארכת חיים של מטפורמין נעשו בבעלי חיים, לא בבני אדם. כמה מחקרים תצפיתיים באוכלוסיות אנושיות העלו ששימוש במטפורמין עשוי להיות קשור לסיכון מופחת למחלות מסוימות הקשורות לגיל ולסיכון נמוך יותר למוות, אך מחקרים אלו מוגבלים ואינם מבססים סיבתיות.

ראוי להזכיר שהשימוש במטפורמין לא אושר על ידי ה-FDA לאריכות ימים או אנטי אייג'ינג, ויש להשתמש בו רק לשימוש המיועד לו, כלומר לשלוט ברמות הסוכר בדם באנשים עם סוכרת מסוג 2. אם אתה מעוניין לקחת מטפורמין לכל מטרה אחרת, כדאי מאוד להיוועץ עם הרופא שלך.

חשוב לציין שהמחקרים שנעשו היו תצפיתיים ואינם מבססים סיבתיות. יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע אם מטפורמין יכול להאריך את תוחלת החיים של האדם ולהבין את המנגנונים הבסיסיים שבאמצעותם הוא עשוי להשפיע על ההזדקנות.