ביטוח רכב הינו אחד הביטוחים החשובים ביותר שניתן לעשות.
הסיכוי להשתמש בביטוח הרכב גבוה פי כמה מהסיכוי להשתמש בביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח משכנתא, ביטוח דירה או ביטוחים אחרים.
ביטוח רכב הוא האמצעי היעיל ביותר להגן על הנהג או צד ג' בכל מקרה של תאונת דרכים קלה או קשה חס וחלילה.
למרות זאת, מסתבר שאנשים ונהגים רבים מנסים לחסוך ככל האפשר במחיר ביטוח הרכב ואפילו עושים זאת על חשבון איכות הביטוח ועל פגיעה בפוליסה ובמרכיביה.

ביטוח רכב מורכב משני חלקים עיקריים:
ביטוח חובה וביטוח מקיף.

ביטוח חובה:
ביטוח שאי אפשר בלעדיו.
ביטוח החובה הינו ביטוח רכב שאי אפשר לא לעשות אותו. כל רכב חייב בביטוח חובה, ונהיגה ברכב ללא ביטוח חובה הינה עבירה על החוק.
ביטוח החובה נועד לפצות את הנהג או נפגע כלשהו במקרה של תאונת דרכים. במידה ולא היה קיים ביטוח חובה לרכב, כל תאונה היתה מסתיימת בצורה קשה מבחינה כספית לאחד הצדדים או לשניהם. המצאת הביטוח הינה המצאה יוצאת דופן אשר בזכותה ניתן לקיים מנגנון הגיוני ותקין של התנהלות רכבים בכביש.

ביטוח מקיף
ביטוח מקיף אינו חובה לביצוע. הרעיון העומד מאחורי הביטח המקיף הוא שחברת הביטוח מפצה את בעל הרכב במקרה של נזק הדורש תיקון או במקרה של נזק מוחלט לרכב הדורש רכישת רכב חדש (TOTAL LOST)

לא כולם עושים ביטוח מקיף לרכב. כאשר הרכב נחשב לרכב זול באופן יחסי, הכדאיות של רכישת ביטוח מקיף לרכב הולכת ופוחתת ובמקרים מסוימים אין טעם להשקיע בתיקון הרכב.
מקרה ידוע הוא מקרה של נהג אשר משתמש ברכב מסוים במשך מספר שנים לאחר שקנה אותו בסכום מסוים. הרכב הולך ומתיישן מדי שנה ומחירו הולך ופוחת, אולם בעל הרכב ממשיך לחדש את הביטוח, לתקן את הרכב, לעשות לו טיפולים ולתחזק אותו. ככל שעובר הזמן כך שווי הרכב יורד, כמות התקלות עולה והרכב מתיישן.בשלב מסוים רמת התיקונים השנתית עשויה להיות יקרה יותר ממחיר המחירון של הרכב ונוצרת אי כדאיות כלכלית בהחזקתו.
נהג אשר השקיע ברכב שנים של טיפולים, ביטוחים ושעות נהיגה, מתקשה לעיתים להפרד ממנו ועלול לגרום לעצמו הוצאות מיותרות.
כך שהמסקנה היא שיש לחשב את הכדאיות של השקעה בביטוח רכב לפני חידושו, ויש לשקול אם מעונינים עדיין להחזיק את הרכב הזה בבית.

בניגוד לרכבים ישנים, ברכב חדש או בן מספר שנים, יש חשיבות עצומה לרכישת ביטוח רכב מקיף איכותי וטוב, ולכן כדאי לעשות סקר מחירים בין חברות הביטוח השונות כדי לקבל את ההצעה הטובה ביותר.
הצעות ביטוח רכב,
מנגנון הביטוח בנוי על כך שהלקוח משלם מראש סכום מסוים וקיים סיכוי קטן יחסית שהוא יזדקק לביטוח ויקבל סכום גדול פי כמה. חברות הביטוח מתבססות היטב על סטטיסטיקה זו ומחשבות בדיוק את תעריפי הפוליסה בהתאם לסיכוי של מימוש הפוליסה. לטווח הארוך הסטטיסטיקה דומה, וניתן להתבסס עליה בתקווה שלא יהיו חריגות משמעותיות.

היכן לעשות ביטוח רכב?
האם יש הבדל בין חברות הביטוח השונות? השאלה הזו היא שאלת מליון הדולר.הבעיתיות ברכישת ביטוח היא שהתשלום נעשה מראש (גם תשלומים נחשבים לתשלום מראש מכיוון שזו התחייבות לשלם את כל העיסקה), ובמידה וחברת הביטוח פושטת רגל, נעלמת או לא משלמת את פיצויי הביטוח – הכסף כבר אצלה. הסיכוי שדבר מעין זה יקרה הוא נמוך, אולם אפשר יוקשה לדעת מראש על בעיה מסוג זה.
לכן מומלץ לעשות את ביטוח הרכב בחברה גדולה ומוכרת בתקווה שלא יהיו בעיות מיוחדות.

מתי כדאי לעשות ביטוח רכב?
ביטוח רכב מקיף וביטוח רכב חובה מתחדשים פעם בשנה, אולם אנו מקבלים תזכורת על חידוש הביטוח כחודש-חודשיים לפני תום הביטוח. רבים נוהגים לקחת את המכתב לגבי החידוש, להניח אותו על המקרר ולחכות לרגע האחרון. כאשר כבר אין ברירה ויש צורך לחדש את הביטוח הכל נעשה בלחץ וללא אפשרות טובה לסקר מחירים הגון. לכן כדאי להזדרז ולהתחיל להשוות מחירים כבר ברגע קבלת הביטוח לחידוש. סקר מחירים הינו הכרחי!

ביטוח חובה השוואת מחירים
בעבר מחיר ביטוח החובה היה זהה אצל כל החברות והיה נקבע על משרד התחבורה או גוף מטעמו. כיום יש גמישות רבה יותר במחירי ביטוח החובה וכל חברת ביטוח מציעה מחיר משלה. אפשר ללא בעיות לרכוש ביטוח חובה אצל חברה אחת וביטוח מקיף אצל חברה אחרת. משרד התחבורה מרבה לפרסם את מחשבון השוואת מחירי ביטוח חובה, ואמנם המחשבון נותן מידע חשוב לגבי מחירים ומאפשר השוואת עלות ביטוח חובה אצל חברות שונות לפי פרמטרים אישיים. חשוב לדעת ששורה תחתונה יתכן שהמחיר אותו יציעו לך בחברת הביטוח עבור ביטוח הרכב אינו בדיוק המחיר אותו ניתן לראות במחשבון משרד התחבורה וכדאי לשאול את חברת הביטוח מה המחיר בדיוק.

כאשר רוכשים ביטוח חובה אין הרבה אפשרויות שונות מבחינת הפרמטרים של הביטוח, בד"כ מחירו נקבע לפי גיל, מספר הנהגים, ותק של רשיון נהיגה, תאונות קודמות ועוד.
בניגוד לביטוח החובה, ביטוח מקיף מאפשר גמישות רבה יותר ומגוון של תוספות המתומחרות בהתאם לנתונים אישיים.
חברת הביטוח מעונינת להגדיל ככל האפשר את עלות הביטוח של הלקוח ולמכור לו עוד ועוד פוליסות ומוצרים ביטוחיים משלימים, לכן חברות ביטוח נוטות ליזום ולהמציא ביטוחים שונים ומשונים לשם הגדלת עלות הפוליסה.
דווקא ביטוחים אלו עשויים להועיל במקרים שונים ולהיות שימושיים. השאלה המתבקשת היא מה עלותם וצה התועלת שבהם. למשל, ביטוח מפתחות רכב הינו ביטוח המאפשר שיכפול מהיר של צרור מפתחות הרכב ושלט האזעקה במקרה של אובדנם.הדבר יכול לחסוך זמן רב מאוד וטרחה במידה וצרור המפתחות הלך לאיבוד. אולם יש לבדוק מה עלות של ביטוח זה ומה ההשתתפות העצמית שלו במידה והיא קיימת.

ביטוח ישיר או סוכן פרטי?
חברות הביטוח הישיר מפעילות כיום פרסומות אגרסיביות מאוד ומציעות תנאים מיוחדים ומבצעים יוצאי דופן לנהגים, על מנת לצמצם ככל האפשר את שוק הביטוח הפרטי ולהשיג כמות רבה ככל האפשר של לקוחות. סטטיסטית רק אחוז קטן מנצלים את הביטוח ולכן כל לקוח מהווה רווח כספי לחברת הביטוח ומשתלם להשגיע מאמצים ולצמצם את הרווח כדי להשיגו.