ספרי ילדים, כמו ספרות ופרוזה באופן כללי, נכתבים בנושאים שונים ומגוונים.
יש ספרי ילדים שהם לימודיים וכוללים שירים או סיפורים או טקסטים שמטרתם ללמד ולספק אינפורמציה לקורא הצעיר – אנציקלופדיות, מילונים, ספרי ביוגרפיה ואוטוביוגרפיה, ספרי מדע, אטלסים, וגם ספרי לימוד אחרים כמו מחזות, ספרי הגות ופילוסופיה וכיו"ב.
ספרי ילדים רבים נכנסים לקטגוריית ספרי הרפתקאות, והם עוסקים במסעות, טיולים והרפתקאות אחרות העוברות על גיבוריהם. הספרים יכולים לתאר הרפתקאות בארץ או בעולם, מקומות אמיתיים ומקומות דמיוניים.
ספרות הילדים הבדיונית מגוונת גם היא. היא כוללת ספרות בדיונית על חוצונים, חייזרים ויצורים מהחלל החיצון. ספרות בדיונית עוסקת גם בספרי אימה וספרי מתח שהם פופולאריים בקרב ילדים.
ספרים רבים מאוד נועדו להנאה הצרופה עימה בא יתרון ערכי של לימוד, חינוך, הרחבת האופקים, גירוי הסקרנות, העשרת השפה והלשון. ספרי ילדים אלה כוללים שירים או סיפור או סיפורים, מלווים באיורים או ציורים או תמונות.

יש סופרי הילדים שנוהגים לכתוב יותר מספר אחד, לעיתים אף סדרות של ספרי ילדים.
סדרת ספרים יכול שתעסוק בנושא מסויים כמו ספרי הרפתקאות של חבורת ילדים כמו השביעיה הסודית, החמישיה הסודית.
יש סדרות של ספרים על מסעות וטיולים – למשל מסעות הדוד אריה.
לעיתים סדרות ספרים מכוונות לתחומים כלליים יותר כמו בנים ובנות, ותחומי עניין שונים של כל מגדר – למשל הסדרה בנים והסדרה בנות.
יש סדרות ספרים בדיוניות כמו הארי פוטר.
יש סדרות ספרים שעוסקות בחיי היום יום של הנוער כמו יומנו של חנון.
יש סדרות של ספרי מתח או ספרי אימה (צמרמורת).
יש סדרות ספרים בהמשכים, בהם כל ספר ילדים עומד בפני עצמו, אך גם מהווה המשכו של הספר הקודם, וקדימון של הספר הבא בסדרה. למשל – משחקי הרעב.