לימודים | לימודים לתואר | תואר ראשון | תואר שני

מה ללמוד? מה לומדים? מה המקצוע שמתאים לי?
סוגיה זו קשה במיוחד, הבחירה במקצוע הנכון הינה החלטה כבדת משקל לה יש השלכות על המשך הקריירה המקצועית ועל החיים בכללותם.
מקצוע מתאים מאפשר הגשמה עצמית, סיפוק ביום יום, תרומה אמיתית לחברה ותחושה חיובית כללית.
רבים נוטים לבחור מקצוע שגוי או לא מתאים מתוך הערכה עצמית שגויה לכאן או לכאן, מתוך לחץ סביבתי או חברתי המושך אותם למקצוע 'נחשב' יותר, גם אם אינם מרגישים שהוא מתאים להם. אדם יצירתי מאוד שילך ללמוד לימודי משפטים מתוך מחשבה שהדבר יאפשר משכורת גבוהה, עלול למצוא את עצמו סובל מדי יום ביומו, כאשר עבודה בתחום אחר עשויה היתה לספק אותו פי כמה וכמה, גם אם השכר נמוך יותר.
בטרם ניגשים להחלטה לגבי המקצוע הנבחר והלימודים, כדאי להשקיע מאמצים רבים בבחינת האפשרויות השונות, וזאת בשני מישורים: הרצון האישי, המקצוע אליו מרגישים שייכים, התחום אשר מושך אותנו והמישור השני הוא האפשרויות המעשיות העומדות בפני מי שמבקש ללמוד.
מבחינה אישית כדאי לעשות חשבון נפש אמיתי, ורשימה של נושאים הקרובים אל הלב יותר מאחרים. אסור לשלול תחומים ספציפיים בגלל נסיון העבר עם לימודים כושלים בתחום, בגלל שמכירים מישהו שעוסק בתחום או בגלל כל סיבה שאינה מנומקת היטב. כדאי לחשוב היטב ולראות מה היכולות, הכשרונות והרצונות שעשויים להיות מנותבים למקצוע מסויים וללימודי המקצוע. אסור לשלול מראש לימודים שנחשבים יקרים מדי, מסובכים מדי, לימודים שדורשים מאמץ ניכר או שעות לימוד רבות, לימודים הדורשים ציון ראשוני מסוים או דרישות תעודה שונות. צריך להכין רשימה אוביקטיבית ואמיתית לפי סדר חשיבות של כל תחומי המקצוע אליהם מרגישים שייכות כלשהי.

 

במישור השני יש לבדוק מה האפשרויות המעשיות הקיימות כיום.
יש לעבור על רשימת מקצועות מפורטת ככל האפשר, ולבחון כל מקצוע ומקצוע ללא קשר לדרישות הלימודים. האם המקצוע מאפשר ביטוי עצמי? האם מתחבר לתחום מסוים? האם רואה עצמך קשור לעבודה מסוג זה?
כדאי לחפש ולבדוק מידע מעשי לגבי מגוון מקצועות רב ככל האפשר, קיימים תחומים רבים מאוד של לימודים במקצועות שונים שלא חושבים עליכם ברגע הראשון. כדאי לגלוש לאתרים של מכללות, כל אוניברסיטה אפשרית ומוסדות שונים ולעבור על רשימה מלאה של המקצועות והלימודים השונים.
מידע נוסף ניתן לקבל במועצה להשכלה גבוהה, באתרי אינטרנט שונים ואצל חברים ומכרים.
בשלב הסופי יש לקשר בין הרצון לעסוק בתחום מקצועי מסוים, בין היכולת הכספית המעשית ובין דרישות השוק ומעשיות המקצוע.
מקצועות רבים נלמדים כמקצועות כלליים אשר מאפשרים עבודה במגוון עבודות רב. עורך דין עשוי לעבוד כמנהל בגופים שונים. בוגר מנהל עסקים עשוי לעבור במגוון רב של חברות שונות, רואה חשבון עשוי להיות מנהל מסחרי ברשתות קמעוניות ועוד ועוד.
כדאי לבחור תמיד במקצוע בו מקבלים תואר ראשון עם אפשרות להמשך לימודים לתואר נוסף, גם אם לא מתכוונים ללמוד בלימודי המשך.
כדאי תמיד ללמוד במוסד המקובל והנחשב יותר לשם שיפור הסיכוי למציאת עבודה. לעיתים שווה להשקיע ולטרוח כדי לשפר את הסיכוי להתקבל ללימודים באוניברסיטה מכובדת מאשר בקורס זמני ולא איכותי.
במספר מילים:
חובה ללמוד מקצוע מכובד
תאמין בעצמך, חשוב קדימה על האפשרויות ולא אחורה על הכשלונות
בדוק את עצמך ויכולתך בכנות ובצורה אוביקטיבית
בצע עבודת שטח טובה ובחן את כל האפשרויות בצורה מקיפה.