חתול | חתולים
הצעות מיוחדות
אתרים מומלצים
Valid XHTML 1.0 TransitionalValid CSS!

סיפור יפה ואמיתי על הכרת תודה של חתול

סיפור אמיתי ונחמד על נאמנות והכרת תודה של חתול: יום חורפי גשום של שנת 1975, ובדלתtemplatemo.com נשמעים גירודים עקשניים, בקושי נשמעים בין טיפות הגשם, הרעמים והסופה המשתוללת. אני פותחת את הדלת ובמפתן הדלת, על השטיח הישן והמאובק, רועד מקור חתול אפור ומסמורטט, כולו נוטף מי גשם, מחכה למושיע שיציל אותו מאיתני הטבע. בלי לחשוב פעמיים עטפתי את החתול המסכן במגבת מטבח המשובצת שהתכוונתי לזרוק ממילא, מילאתי מעט חלב ומים חמימים בקופסת גבינה חצי ריקה, נתתי לו לשתות והלכתי לחפש לו משהו נוסף לאכול. הייתי בטוחה שהוא אמר לי 'תודה רבה' כשנתתי לו את החלב עם מי הגבינה החמימים...כשחזרתי אחרי מספר דקות החתול כבר לא היה שם וגם המגבת נעלמה. כל המקרה פרח מזכרוני עד למחרת באותה שעה בדיוק, שוב גירוד בדלת, הפעם דווקא מזג אויר נאה ואין גשם, פתחתי את הדלת מצפה לראות שוב את החתול האפור מאתמול, אולם במקומו ראיתי עכבר קטן מת מונח על השטיח, ככל הנראה שי על מעשיי הטובים מיום האתמול... החתול לא נראה בסביבה, כנראה חמק לו במהירות לאחר שהשאיר לי את השי הצנוע על מפתח הדלת. הדבר חזר מדי יום ביומו יותר מחצי שנה. גירוד בדלת, עכבר מת, אני אוספת אותו עם שקית בתוך שקית (וכל שקית היתה מצרך נדיר ב 1975!) ומקווה שהחתול לא רואה אותי ולא נעלב שאני זורקת את המתנה שלו במקום לאכול אותה, אני פשוט צמחונית..

חתול שני בבית

נכתב על ידי >ד'ר מאיר ברק

תשומת לבכם: הכתוב בדפים הבאים אינו מהווה תחליף לביקור ובדיקה אצל וטרינר!!
חתולים (בניגוד לכלבים החיים בלהקה) הן חיות "בודדות". גם כאשר רואים קבוצת חתולים ברחוב הרי שעדיין כל זכר ישמור על טריטוריה וכל פרט ישמור על המרחב הפרטי שלו.
מסיבה זו לחתול אין כל בעיה להיות בע"ח היחיד בבית (למעט הבעלים).
העדיפות היא להביא מלכתחילה שני גורים הביתה יחד.
אבל... כאשר מחליטים להביא חתול חדש הביתה יש להיות מודעים למספר נקודות:
1. רוב המומחים ממליצים להביא גור ולא חתול בוגר. התגובה של החתול הותיק לרוב תהיה פחות אגרסיבית.
2. לפני שאתם יוצרים מגע בין שני החתולים עצרו לרגע! אל תשכחו, הגור החדש הגיע מ"בחוץ" האם הוא מחוסן? מטופל נגד פרעושים ותולעים? במידה ואינכם בטוחים התייעצו עם וטרינר לגבי הפרוטוקול המומלץ.
3. יש לבצע את ההכירות בין החתולים בהדרגה.
בימים הראשונים מומלץ להפריד בין שני החתולים. יש לשמור על "זכות הראשונים" של הותיק ולאפשר לו להסתובב חופשי בבית ואילו את הגור הצעיר להגביל לאזור נפרד.
מומלץ לשים את הגור בחדר נפרד, אך שלחדר יהיה דלת משותפת לאזור בו החתול הותיק נמצא. מצב זה יאפשר לחתולים להריח ולהכיר אחד את השני ללא יכולת להגיע למגע. במידה ויש בבית דלת זכוכית שקופה ניתן בימים הראשונים לכסות אותה כדי למנוע ראיה ולאחר מספר ימים של ריחרוח בלבד להוסיף את חוש הראיה להיכרות.
בימים ראשונים אלו הוציאו את הגור החדש רק בנוכחותכם. נסו לשתף את החתול הותיק בליטוף (הכוונה: העניקו לשני החתולים פינוק יחד). אל תכעסו עליו אם הוא נושף על החתול החדש, יקח לו זמן להתרגל.
לאחר שאתם מרגישים בטוחים יחסית, צאו מהבית למספר דקות כאשר הדלת המפרידה נשארת פתוחה. הגדילו את הזמן לאט לאט עד שתרגישו שניתן כבר לתת לשני החתולים לחלוק יחדיו את הבית.
חשוב- משך התהליך יכול להשתנות! בחלק מהמקרים החתול החדש יתקבל בברכה כבר ביומו הראשון (רוב המקרים הנ"ל הם במינים מנוגדים) ולעיתים התהליך ימשך אפילו מספר שבועות (לעיתים נדירות חודשים).
4. יתכן והחתול הוותיק יפגע ויקנא בתשומת הלב לגור החדש (בדיוק כמו שילד ינהג כשתינוק חדש יגיע הביתה); הוא עלול להסתתר, לברוח מכם ואף "לשבות רעב". יש להיות סבלניים ורגישים אליו ולהקדיש לו זמן בנפרד לפינוק ומשחק, גם אם "יבחן" אתכם ויעשה את צרכיו בבית או יהרוס איזה חפץ. תוך זמן קצר כשיבין שאתם עדיין אוהבים אותו הוא יחזור להתנהגות נורמאלית ובהמשך יגלה שהגור הוא חבר חדש למשחק.
5. אסור להכות את החתול או להתערב בכל מריבה קטנה. החתולים צריכים לקבוע בנייהם היררכיה ברורה. התערבות שלכם בכל עימות תגרום למצב לא ברור, צבירת מתחים עד ל"פיצוץ" (עיקרון סיר הלחץ).
6. כדאי להקפיד על הכלל "כל חתול- לעצמו".
מומלץ שיהיה לכל חתול כלי אוכל נפרד, כלי צרכים נפרד ובמידה ויש להם "מיטה" גם מיטות נפרדות.
אוכל: חתולים אוהבים לאכול באזור גבוה. מומלץ לשים את שני כלי האוכל בנפרד באזורים שונים (למשל על המקרר ועל המיקרו). המצב הנ"ל יאפשר לחתולים לאכול כל אחד לחוד ללא יכולת להפריע אחד לשני. אין זה אומר שכל חתול יאמץ רק כלי אוכל אחד, נהפוך הוא, אך עדיין בזמן נתון שני החתולים יוכלו לאכול יחד.
צרכים: ארגז לכל חתול יכול למנוע מצבי חיכוך בזמן עשיית צרכים (זמן אינטימי לחתול). גם כאן אין ספק שכל חתול יעשה צרכים בשני הארגזים אך מניסיון החיכוכים פוחתים כך.
גם אחרי כל המאמצים הנ"ל עדיין נראה מידי פעם נשיפות, "כאפות" וחיכוכים בין שני החתולים. כל עוד הדבר קורה בתדירות לא גבוה ובעוצמה לא מסוכנת זוהי "רעה חולה" שלעיתים אין ברירה ויש לחיות איתה. סירוס ועיקור (בוסף לתועלת הרבה שבהם, ראה מאמר בנושא) יכולים לעזור גם בתחום זה.

ד"ר מאיר ברק הנו וטרינר ואוהב חיות. http://www.geocities.com/meir_barak/ מקור המאמר: מאמרים

האם טיפול התנהגותי לחתולים תמיד מצליח?

templatemo.comהאם טיפול התנהגותי לחתולים תמיד מצליח? נכתב על ידי קמליה נרקיס
מה הם סיכויי ההצלחה של הטיפול ההתנהגותי לחתולים?
האם הטיפול ההתנהגותי באמת מצליח שואלים אותי רבים מהפונים אלי לייעוץ ואני עונה: "לפעמים זה מצליח יותר ולפעמים זה מצליח פחות". במאמר זה אסביר מהם שלושת הגורמים המרכזיים,לדעתי, להצלחתו של טיפול התנהגותי. הגורמים הלוקחים חלק בהצלחת הטיפול הם:
א. בעלי החתול. ב. החתול עצמו. ג. הקשר בין הבעלים לחתול.
המפתח להצלחת הטיפול נתון בידי הבעלים משום שהם אלה אשר נדרשים לשנות הרגלים וללמוד להתנהג אחרת עם החתול. במהלך הטיפול הבעלים לומד כיצד ללמד את החתול לשנות הרגלים דרך שינוי הרגליו שלו. מלבד זה הבעלים נדרש לשנות אינטראקציה עם החתול כמו למשל להפסיק ענישה בצורה גורפת במידה והייתה ענישה או לא ללטף את החתול לפרק זמן מסוים במידה והחתול תוקף ידיים ורגליים. כמו כן על הבעלים לספק שגרה בטוחה עבור החתול עליו לספק לחתול את צרכיו החתוליים. הבעלים צריך ללמוד לשים גבולות לחתול וללמוד לתגמל התנהגות חיובית ולהתעלם מהתנהגות לא רצויה. אחד הדברים הקשים ביותר לבעלי חתולים הוא להתמיד בתכנית הטיפול יותר משבועיים שלושה לאחר פרק זמן זה בד"כ לצערי הרב הבעלים, מתקשים להמשיך ולהתנהג נכון עם החתול ואז יש רגרסיה אצל החתול. בקיצור סבלנות, אורך רוח, נכונות להשתנות ולעזור לחתול הם מתכונותיו של הבעלים האכפתי שבסופו של תהליך עשוי ליהנות מחבר מקסים ומגרגר לחיים.
הגורם השני להצלחת הטיפול הוא כמובן החתול עצמו. אופיו של החתול וההיסטוריה שלו הם אלה אשר יקבעו את היכולת של החתול לשנות התנהגות במידה רבה גם כן. ינקותו של החתול מאוד חשובה משום שחתול שנלקח מהרחוב והוא'feral . כלומר חתול לא מבוית שלא עבר סוציאליזציה עם בני אדם, ההתאקלמות שלו בבית תהיה יותר קשה. והקשר שלו עם בני הבית עשוי להיות יותר מוגבל. חתול שנלקח מהרחוב אבל הוא stray כלומר חתול שעבר ביות אבל נזרק מהבית מסיבות שונות, עשוי לסבול מבעיות אחרות כמו למשל געגוע לביתו הישן שיגרום, למשל, לבעיה של עשיית צרכים מחוץ לארגז. וחתול שהוא גזעי הקרוי pet שבילה את ינקותו בכלוב בתוך חנות יסבול מבעיות התנהגות אחרות. לכן אופי החתול, המקום בו גדל הם שיקבעו האם החתול יהיה מסוגל ללמוד דברים חדשים. במידה והחתול, למשל, הינו חסר בטחון שינויים יגרמו לו לסטרס. לכן צריך יהיה להתקדם איתו יותר לאט ולא לאבד את הסבלנות.
הגורם השלישי שיתרום להצלחת הטיפול הוא כמובן הקשר שבין הבעלים לחתול. חשוב לאהוב את החתול כי הכול בעצם מתחיל משם, ברצון שלנו להביא הביתה חתול ולחיות איתו. אבל בעוד שאנחנו לא מבקשים מעצמנו דבר, מלבד להיפרד, מכמה מאות שקלים כדי לקנות ארגז חול ומזון וגם כמובן כדי לחסן ולעקר. מהחתול אנו מבקשים הרבה, אנו מבקשים ממנו להתרגל אלינו, לבית שלנו, להרגלים שלנו וכל זאת מבלי לחשוב שלהולך על ארבע המגרגר והחמוד יש עוד צרכים מלבד הצורך באהבה. כי כמו שאומרים כולם עם אהבה לא הולכים למכולת כך יכול להגיד החתול שאהבה לא מספקת לו את כל הצרכים החתוליים שלו, את כל הצרכים הצידיים שלו. קשר נכון בין בעלים לחתול הוא קשר של פשרה הבעלים מבין למשל שלא משנה כמה ישאב את הבית תמיד יהיה שער. ההבנה הזו גם היא הנה חלק מהקשר לחתול. היכולת של הבעלים לראות שהוא מכניס הביתה יצור עם זכויות שיש לספק לו צרכים בנוסף לאהבה הוא גורם חשוב מאוד בתהליך התנהגותי משום שהוא יאפשר לבעלים להשתנות ובכך יעזור לחתול ללמוד דברים חדשים. הבנה זו יוצרת אחריות מצד הבעלים כלפי החתול והבנה זו תתרום רבות להצלחת הטיפול.
אם כן, לסיכום, ראינו שהטיפול ההתנהגותי מושפע משלושה גורמים עיקריים האחד אופי הבעלים השני אופיו של החתול והשלישי אופי הקשר של הבעלים החתול. חשוב לזכור שבקשר הזה אנו הבעלים קובעים את החוקים לכן כדי לשנות את התנהגות החתול אנו קודם כל צריכים להשתנות. לא מדובר בשינויים דרסטיים אלה בשינויים קלים של שגרת בית ומשחק עם החתול. כל טיפול לגופו. טיפולים רבים מצליחים אבל לצערי הרב יש גם כאלה שלא.
קמליה נרקיס - מומחית להתנהגות חתולים. מלמדת התנהגות חתולים במכללת מגן דוד ירוק. מבקרת בבתים של בעלי חתולים ונותנת את כל השירותים לחתול-ייעוץ,מוצרים לחתול, ביביסיטר בבית החתול סדנאות הרצאות ועוד. אתר אינטרנט: http://yourcat.biz מקור המאמר:מאמרים

תרגום גוגל

Copyright © HOWIS.ORG | Designed by TemplateMo.com